Nowości w TRAFFIT
7 kwietnia, 2017

Ulepszyliśmy prowadzenie rekrutacji na LinkedInie!

Mam nadzieję, że spodoba Ci się ten artykuł.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak rekrutować szybciej, umów darmową prezentację.

Zgodzisz się pewnie, że najlepszym źródłem kandydatów są rekrutacje wewnętrzne, a zaraz po nich kandydaci z innych firm, którzy nie trafili jeszcze na rynek poszukiwania pracy. W dotarciu do tej drugiej grupy pomaga LinkedIn oraz Goldenline. A skoro są one Twoimi narzędziami pracy, to postanowiliśmy ułatwić Ci zarządzanie kontaktami pochodzącymi z tych portali.

Zalety kontaktów z researchu

Gdy publikujesz ogłoszenie, to pomimo najbardziej nawet precyzyjnego opisu wymagań nie masz kontroli nad tym, kto na nie odpowie. Zwiększanie jakości kandydatów w procesie rekrutacji, to jedna z ważniejszych czynności każdego z nas. To właśnie dlatego wyszukujemy kandydatów, którzy jeszcze nie rozpoczęli poszukiwań, a więc nie trafili do procesów rekrutacyjnych innych firm. Sam fakt, że dany kandydat nie rozpoczął jeszcze poszukiwań, bardzo często świadczy o tym, że jest dobrym pracownikiem, a więc godnym polecenia naszemu klientowi.

Najczęstsze błędy w kontakcie z kandydatami z researchu

Bardzo często zdarza się tak, że nad jednym procesem rekrutacyjnym pracuje kilku rekruterów z tej samej firmy. Równie często zdarza się, że dwie osoby kontaktują się z tym samym kandydatem, co obniża zaufanie kandydata, lub nawet prowadzi do utraty zaufania w jego oczach. Wielokrotnie widzieliśmy, jak firmy rekrutacyjne kontaktowały się z naszymi członkami zespołu. Rekordowo taki kontakt pochodził od 4 osób z tej samej firmy, a każda z tych osób proponowała tej osobie inne wynagrodzenie na tym samym stanowisku.

Następnym, niemal nagminnym błędem, jest wysyłanie wiadomości na zasadzie „kopiuj-wklej”. W dobie nacisku na wysoką personalizację komunikacji jest to poważny błąd. Tym bardziej poważny, jeśli ten sam kandydat otrzyma te same wiadomości od różnych rekruterów pracujących nad tą samą kampanią.

Wysyłanie tych samych ofert kilkukrotnie do tego samego kandydata przez tego samego rekrutera to już nie tyle błąd, co działanie, którego efektem jest utrata profesjonalnego wizerunku.

Jak rozwiązaliśmy wymienione problemy?

Przygotowaliśmy wtyczkę, która współpracuje z przeglądarką Google Chrome i pozwala zapisać kontakt z LinkedIn lub GoldenLine bezpośrednio w konkretnej rekrutacji w systemie Traffit.

Jak działa wtyczka Traffit Social Network Integration?

Oto krótki film, w którym prezentujemy możliwości i sposób działania naszej wtyczki:

https://www.youtube.com/watch?v=p45KGpcLP4Y&feature=youtu.be

Wtyczka pozwala zminimalizować ryzyko, że ten sam kandydat otrzyma dwa razy tę samą wiadomość oraz że będzie kontaktowało się z nim kilka osób jednocześnie. Pomoże również lepiej organizować, a następnie lepiej zarządzać kontaktami uczestniczącymi w procesach rekrutacyjnych prowadzonych przez naszą firmę.

W jaki sposób dodać wtyczkę do przeglądarki?

Wystarczy, że wejdziesz do Chrome Webstore i wpiszesz Traffit Social Network Integration lub po prostu klikniesz w poniższy link:

Zainstaluj wtyczkę Traffit Social Network Integration

Po zainstalowaniu wtyczki wystarczy, że wejdziesz na profil kandydata na Linkedin/Goldenline i klikniesz w żółte kółeczko z „T” widoczne na poniższym zrzucie ekranu. Po kliknięciu wtyczka automatycznie sprawdzi, czy ten kandydat już istnieje w bazie, czy jeszcze nie. Pozwoli Ci to szybko określić, czy ten kandydat już znajduje się w procesie rekrutacyjnym oraz kto z nim się już kontaktował i o czym rozmawiał. Co więcej, zobaczysz wszystkie rekrutacje, w których ta osoba brała udział w Twojej firmie.

 

Jeśli tego kandydata nie ma w Twoim procesie, to możesz go błyskawicznie dodać i dopisać własną notatkę na jego temat. To proste, prawda?

 

W naszym systemie automatycznie zapisuje się źródło, z którego pozyskałeś dany kontakt, więc będziesz mógł szybko ocenić efektywność swoich działań. To będzie kolejny krok do tego, abyś mógł czarno na białym zobaczyć jakie działania przynoszą najlepsze rezultaty.

 

Masz jakieś pytania odnośnie Traffita? Zadaj je nam na czacie widocznym w prawym dolnym rogu ekranu – chętnie odpowiemy!

Wypróbuj TRAFFIT za darmo, przez 14 dni
Zobacz, czy system Ci odpowiada. Pracuj na naszych przykładowych danych lub zaimportuj własne.

W TRAFFIT chętnie dzielimy się wiedzą na tematy HR, wprowadzamy trendy oraz ulepszamy HR.

Chcesz przyspieszyć swoje rekrutacje?
Dowiedz się, jak możemy rozwiązać twoje problemy. Bez żadnych zobowiązań.