Pozyskiwanie talentów
29 października, 2019

Jak czytać ze zrozumieniem, czyli o statystykach Twoich rekrutacji – Źródła aplikacji

Mam nadzieję, że spodoba Ci się ten artykuł.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak rekrutować szybciej, umów darmową prezentację.

Jak szukasz kandydatów? Direct search, portale, targi pracy? Jeśli Twoje aktywności rekrutacyjne są mieszanką wymienionych metod, to warto jest zestawić ze sobą źródła – również z podziałem na te “aktywne” i “pasywne”.

Jakie dane będą Ci potrzebne?

  • liczba kandydatów dodanych do procesu przez rekrutera ręcznie (kandydat przyszedł do biura osobiście, targi, polecenia, itp.)
  • liczba kandydatów pozyskanych bezpośrednio z portali typu LinkedIn, GoldenLine, itp.
  • liczba kandydatów, którzy wysłali CV spontanicznie na skrzynkę mailową rekrutera lub skrzynkę rekrutacyjną podaną na stronie Kariera.
  • liczba kandydatów, którzy zaaplikowali za pomocą formularza rekrutacyjnego

Czas przygotowania: 15 min

Zestawiając liczbę kandydatów, którzy zaaplikowali za pomocą formularza rekrutacyjnego z liczbą kandydatów pozyskaną z pozostałych źródeł, możesz łatwo ocenić, czy zespół aktywnie poszukiwał kandydatów w wielu dostępnych źródłach, czy też opierał się na publikacji ofert pracy na portalach i w zakładce Kariera na stronie internetowej, czekając biernie na aplikacje.

Obecnie największym wyzwaniem rynku rekrutacji jest to, że zdecydowana większość potencjalnych kandydatów nie poszukuje aktywnie nowej pracy (mówi się nawet o 80%) – więc opieranie się na samej publikacji ogłoszeń jest niewystarczające.

Na wskazanym przykładzie wyraźnie widać, że w sierpniu i wrześniu nie przybyło w procesie żadnych kandydatów. To temat, który zdecydowanie warto poruszyć z zespołem i może być sygnałem o niskim poziomie zaangażowania rekruterów w tym czasie w pozyskiwanie nowych kandydatów.

Pozytywną proporcją może być tutaj przykład marca i maja 2019, gdzie przewaga kandydatów dodanych ręcznie przez użytkowników jest istotna w porównaniu z liczbą kandydatów aplikujących przez formularze. W tych miesiącach rekruterzy spisali się na medal!

Patrząc bardziej szczegółowo, na pewno pozytywnym sygnałem będzie duża ilość aplikacji wysyłanych spontanicznie na skrzynkę mailową rekrutera lub skrzynkę rekrutacyjną podaną na stronie Kariera. Oznacza to bowiem:

– dobre relacje między kandydatami a rekruterami,

– proaktywną postawę rekruterów w social media,

– duży ruch na stronie Kariera,

– dobry employer brading.

Wiele narzędzi (ATS) pozwala na tworzenie formularzy aplikacyjnych przypisanych do konkretnego użytkownika, tym samym umożliwiając monitorowanie kandydatów i aplikacji z formularzy, których zasługą jest aktywna obecność rekruterów online – w social media, na forach i komunikatorach. Masz jakieś pytania odnośnie Traffita? Zadaj je nam na czacie widocznym w prawym dolnym rogu ekranu – chętnie odpowiemy!

Wypróbuj TRAFFIT za darmo, przez 14 dni
Zobacz, czy system Ci odpowiada. Pracuj na naszych przykładowych danych lub zaimportuj własne.

W TRAFFIT chętnie dzielimy się wiedzą na tematy HR, wprowadzamy trendy oraz ulepszamy HR.

Chcesz przyspieszyć swoje rekrutacje?
Dowiedz się, jak możemy rozwiązać twoje problemy. Bez żadnych zobowiązań.